25 Ağustos 2021

Darknet nedir, nasıl girilir?

DarkNet, Internet’in yalnızca özel bir tarayıcı olan Tor Browser aracılığıyla bağlanabilen karanlık katmanına denir. Darknet, normal internete göre daha yüksek derecede bir anonimlik ile karakterize edilir, bu nedenle, silah satıcıları, uyuşturucu satışı ve banka kart bilgileri gibi yasa dışı faaliyetlerde bulunan toplulukların yoğunlaştığı bir alandır. Buna rağmen kütüphaneler, edebi dergiler gibi yasal projeler de vardır. İnsanlar bu ağı genellikle konuşma özgürlüğü ve mahremiyet için seçiyor. Bu yazıda hem bilgisayardan hem de iPhone ve Android tabanlı mobil cihazlardan darknet’e nasıl girileceğini öğreneceksiniz.

Darknet’e nasıl girilir?

Aslında oldukça basittir. Mutlaka resmi web sitesi üzerinden Tor tarayıcısını indirerek başlıyorsunuz. Tor’u diğer kaynaklardan indirmeyi kesinlikle önermiyoruz. Farklı kaynaklardan bir çok dağıtımın, çevrimiçi varlığınızın gizliliğini kaldırabilecek Truva atları içerebildiğini unutmayın. Ardından, tarayıcıyı yüklemeniz gerekir.

İlk oturum açtığınızda, iki seçenek arasından seçim yapmanız gerekir: sadece bağlanın veya ağ ayarlarını yapılandırın. Engellenen bir siteye, erişmek için bir tarayıcı kullanmak istiyorsanız, “bağlan”ı seçin. Anonimlik istiyorsanız, “özelleştir” seçeneğine ihtiyacınız vardır. Tor, normal tarayıcılar gibi çalışır, ancak sayfa yükleme hızını olumsuz etkileyen daha karmaşık bir şeması vardır. Bu sayede hem gizli hem de normal siteleri ziyaret edebilirsiniz.

İşin özü ürünün soğan logosuna benziyor. Tıpkı onun gibi, bir vekil zinciri yani bağlantı katmanlardan oluşur. Bilgi, rastgele seçilen 3 ağ düğümünden geçer. İstemci tarafında, paket gönderilmeden önce, her bir düğüm için sıralı şifreleme gerçekleşir.

Android üzerinden Darknet

Android için resmi Tor Tarayıcı uygulaması Google Play‘de mevcuttur .

Darknet iPhone’a kurulum

Ne yazık ki, App Store’da iPhone için Tor tarayıcısı yok, ancak resmi Tor web sitesi – torproject.org , Onion Browser’ı kullanmanızı önerir.

Tor Tarayıcısı ile normalde her siteye girebilirsiniz ama bir siber güvenlikçi için asıl önemli olan kısım .onion etki alanı bölgesinde bulunur. Aşağıda bazı kaynakların bir listesi bulunmaktadır:

not Evil — arama motoru
Grams — Google benzeri arama motoru
TORCH — arama motoru
Candle — arama motoru
Fess — arama motoru
Ahmia — arama motoru
Flibusta — kitap kütüphanesi

Güvenlik

Tor tarayıcıyı kullanmanın, eylemlerinizin anonimliğini garanti etmediğini belirtmek gerekir. Web’deki bilgiler ve teklifler yanlış olabilir. Dolandırıcılara dikkat etmek gereklidir! Tor’da oturum açmış olduğunuz gerçeği, ISS’niz tarafından görülebilir. Ayrıca, daha yüksek bir güvenlik derecesi için bir VPN kullanılması önerilir.

dark web

DarkNet’in DeepWeb’den farkı nedir?

DeepWeb veya derin internet, arama motorları tarafından indekslenmeyen ve internet’in kapalı bir bölümünde özel ağlarda bulunan bilgilerden oluşur. Örneğin, yalnızca şifre ile erişilebilen veri ambarları gibi. Darknet ise kasıtlı olarak veya art niyetli işler için saklanan kısımdır.

Para birimi olarak bitcoin ve alt coinleri kullanan bir çok hizmet vardır. Derinlere girmek, sadece sitenin iç indeks sistemleri üzerinden ulaşılabilen tüm veri tabanları ve dokümanlardan ibaret olan bir katman yapısındadır.

Kuruluşların risk değerlendirmesinde büyük kör noktalar olabilir. Sızma Testi uzmanları en kapsamlı tehditleri, yalnızca açık olan kaynaklardan değil, daha teknik kaynaklardan ve karanlık ağdan toplanan verilerden elde eder.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir