5 Ağustos 2021

Sızma Testi Uzmanı Ne Yapar?

Pentester ne yapar

Bir önceki yazıda bahsettiğimiz becerilere ek olarak, bir sızma testi uzmanı, bilgisayar korsanlarının kullanabileceği tüm yöntem ve stratejilerle savaşmak ve yeni tehditleri tahmin etmek için “düşman gibi düşünebilmelidir”.

Bir sızma testi uzmanı olursanız, işiniz muhtemelen testleri planlamak ve yürütmek, metodolojilerinizi belgelemek, sonuçlarınıza ilişkin ayrıntılı raporlar oluşturmak ve muhtemelen yamaların geliştirilmesine ve güvenlik protokollerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmak olacaktır.

Görevler:

Kariyer

İşinizde sadece eğlenceden daha fazlasına hazır olun. Test sırasında heyecan, sinir, gerginlik, yorgunluk normaldir. Ancak Mission Impossible CIA bilgisayar korsanlığı gibi operasyonların sizi tehdit etmesi pek olası değil. 🙂

Bir pentester olarak kariyer yapmak isteyen herkese tavsiyemiz çok basit. Sistemlerin nasıl çalıştığına dair gerekli bilgileri edinmek için bir programcı veya sistem yöneticisi olarak çalışmaya başlayın ve sonra bunlardaki kusurları bulmak bir alışkanlık, neredeyse bir içgüdü haline gelecektir. Bu alandaki pratik deneyimlerin basitçe yeri doldurulamaz.

Sızma testinin bir başlangıç, orta ve son süreç olduğunu anlamak da önemlidir. Başlangıç ​​​​sistemi değerlendirmek, orta en eğlenceli kısım, saldırı yani sistemin gerçek hacklenmesi ve son olarak sonuçların belgelenmesi ve müşteriye iletilmesi. Bu adımları tamamlayamıyorsanız, iyi bir sızma testi uzmanı olacağınızı pek söyleyemek mümkün değildir.

Çoğu zaman bir pentesterin işi, klavyede uzun saatler harcandığında sistemi uzaktan incelemektir. Ancak iş, müşterinin iş yerlerine ve tesislerine seyahati de içerebilir.

LinkedIn‘de çok çeşitli şirketlerde birçok penetrasyon testi işi vardır. Bunlara göz atabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, yüksek talep, güvenlik çalışanlarının maaşını hızla artırıyor. Siber güvenlikte, penetrasyon testiyle çok ortak noktası olan başka uzmanlıklar da vardır. Bunlar bilgi güvenliği analisti, güvenlik uzmanı, analist, denetçi, mühendis, mimar ve yöneticilerdir. Birçok şirket, ilgili uzmanlığı belirtmek için yukarıdaki adlara “siber” terimini ekler.

Not: Yazı alınması gerek eğitimler ve sertifikalarla devam edecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir