8 Mart 2021

2021’de Dikkat Edilecek En İyi 7 Teknoloji Trendi (Devamı)

4-IoT ve Edge

IoT, işleri fiziksel olarak yapma şeklimizi yavaş ve istikrarlı bir şekilde yeniden şekillendiriyor. Yalnızca insan çabasını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda insanları otomatikleştirilmiş yaklaşımıyla değiştirerek, yaşam deneyimlerini yeniden tanımlıyor. IoT uç cihazları, bulut mimarisinin merkezileştirilmesiyle ilişkili temel bir sorunu çözer. Bulut bilişim yeteneklerini yerel cihazlara getirerek, IoT uç bilgi işlem verileri daha hızlı işleyebilir, gecikmeleri, güvenlik ihlallerini ve diğer endişeleri önleyebilir.

IoT, bireysel ve organizasyonel seviyelerde insan yükünü azaltır. Fanların, Isıtıcının uzaktan çalıştırılmasından otomatik trafik sinyallerine, gözetleme ve akıllı şehirlere kadar IoT’nin katkısı yaygın olarak kullanılacaktır.

5-Akıllı Ağ

Sanal, yeni Gerçeğimiz haline geldi. Geçen yıl, uzaktan çalışma kültüründe muazzam bir artış getirdi, böylece işletmelerin ayakta kalmasına ve hayatta kalmasına yardımcı oldu. Bir dönem boyunca, yeni normal, artan üretkenlik ve düşük altyapı maliyeti açısından avantajlara da sahipti. Bu değişiklik aynı zamanda kuruluşlara güvenilir ve güvenli bir ağ yapısını sürdürmeleri için baskı uygular; işte Akıllı Ağın ortaya çıktığı yer burasıdır.

Akıllı Ağ, yeni ve gelişmiş tesisler sunar ve aynı zamanda insan bağlantısı değerini bozulmadan korur. Yeni telekom standartlarının icatlarını veya yaratımlarını yöneten hizmetlerin kişiselleştirilmesi ve esnekliği ile istikrarlı bir platform sunar.

6-Siber güvenlik

Güvenlik, herhangi bir kuruluşun müşterilerine olan güvenini sürdürmesi için en büyük öneme sahiptir. Siber tehditlerin hızla artmasıyla birlikte, siber güvenlik sektörünün 2026 yılına kadar 352,25 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. En fazla ihlali tıbbi hizmetler, perakendeciler ve kamu kurumları yaşarken, kötü niyetli suçlular kişisel, tıbbi ve finansal verileri çıkardı. Artık anti virüsler yerine  Sızma testleri, SOC sistemleri, NDR, EDR, DLP sistemleri güvenlik pazarında yerini almış durumdadır.

Bilgi teknolojisi güvenliği olarak da adlandırılan siber güvenlik, ağları, cihazları, programları ve verileri saldırı, hasar veya yetkisiz erişime karşı korumak için tasarlanmış teknolojiler, süreçler ve uygulamalar bütünü anlamına gelir. Doğru süreç ve teknoloji karışımıyla, siber güvenlikle ilgili en iyi uygulamalar, saldırganlar tarafından gerçekleştirilen gittikçe karmaşıklaşan saldırılara uyum sağlayacak şekilde gelişmelidir. Bu alanda ülkelerde ve ülkemize onlarca siber güvenlik firmasının çıktığına şahitlik ediyoruz.

7-Davranışların İnterneti (IoB)

IoB, odaklanmış iş ihtiyaçlarına yönelik yeni nesil yaklaşımdır. Davranışların İnterneti, birbirine bağlı cihazları ve bunlardan alınan verileri kullanarak kullanıcı davranışını okuma, analiz etme ve inceleme sürecidir. IoB, yalnızca bireysel kullanıcı davranışını anlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir hizmet sunmak için bireysel ihtiyaçların kişiselleştirilmesine ve tahmin edilmesine de yardımcı olur. Sağlam bir güvenlik platformunun yerinde olduğundan emin olarak IoB, doğru teknoloji, veri analitiği ve davranış bilimi karışımıyla verileri kaliteli bilgilere dönüştürebilir.

Sonuç

Yukarıdaki teknoloji trendleri daha önceki yıllarda ışığı görmüş olsa da, geçen yıl dijital pazarda yepyeni bir beklenti oluşturdu ve bu teknolojilere olan ihtiyacı güçlendirdi. 2021’in sunduğu yeni zorluklardan bağımsız olarak, bu teknoloji trendleri doğru şekilde kullanılırsa işletmenize yepyeni bir değer katabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir