8 Ekim 2020

Yeni Başlayanlar için Python 3 Programlama Dili

Python 3 programlama dili, yeni başlayanlar için bile mevcut olan çok çeşitli amaçlara yönelik programlar oluşturmak için güçlü bir araçtır. Çeşitli türlerdeki problemleri çözmek için kullanılabilir.
Bu makale ve devamında yeni başlayanların python 3’te programlamayı öğrenmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ayrıca burada bu dilin işleyişinin özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Python dili, onu yaygınlaştıran bazı dikkat çekici özelliklere sahiptir. Bu nedenle python öğrenmeden önce avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Python 3: dilin avantajları ve dezavantajları
1. Python, yoruma (interpreter) dayalı bir programlama dilidir. Bir yandan, bu, programların hata ayıklamasını önemli ölçüde basitleştirmeyi mümkün kılarken, diğer yandan nispeten düşük bir yürütme hızına neden olur.
2. Dinamik yazım: Python’da, bir değişkenin türünü önceden bildirmenize gerek yoktur, bu da geliştirme için çok uygundur.
3. Güçlü modülerlik desteği: Modülünüzü kolayca yazabilir ve diğer programlarda kullanabilirsiniz.
4. Dizelerde Unicode için yerel destek mevcuttur. Python’da her şeyi İngilizce yazmak zorunda değilsiniz; program içinde ana dilinizi kullanabilirsiniz.
5. Nesneye yönelik programlama desteği. Dahası, python bu konuda uygulaması en anlaşılır olanlardan biridir.
6. Otomatik çöp toplama, bellek sızıntısı yok.
7. Python yetenekleri yeterli değilse C / C ++ ile entegrasyon.
8. Kodunuzu netleştiren açık ve kısa söz dizimi. Uygun bir işlevler sistemi, yetkin bir yaklaşımla, gerektiğinde başka bir kişinin anlaması kolay olacak bir kod oluşturmaya izin verir. Başkaları tarafından yazılan programları ve modülleri okumayı da öğrenebilirsiniz.
9. Hem standart Python 3 dağıtımına hem de üçüncü tarafa dahil çok sayıda modül. Bazı durumlarda bir program yazmak için sadece uygun modülleri bulmak ve bunları doğru bir şekilde birleştirmek yeterlidir. Böylece, çeşitli eylemleri gerçekleştiren hazır öğelerle çalışarak daha yüksek düzeyde bir program oluşturmayı düşünebilirsiniz.
10. Çapraz platform. Python’da yazılmış bir program, hangi işletim sistemi üzerinde yazılırsa yazılsın tamamen aynı şekilde çalışacaktır. Farklılıklar nadirdir ve ayrıntılı dokümantasyon sayesinde bu kolayca öngörülebilir.
Editör olarak PyCharm’i kullanabilirsiniz.
Python programlama dilini öğrenmek, çok basit ve kolaydır. Artık python programını indirebilir ve ilk programınızı yazabilirsiniz!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir