2 Eylül 2020

Mobil Programlama Kitabım Yayında

Yeni Kitabım “Mobil Cihazlara Uygulama Geliştirme Platformları ve Dilleri” Kitapyurdu sitesinde satışa sunulmuştur:

Kitap Yurdu Bağlantısı

Kitap çalışmaların yönlendirilmesi, sonuçların değerlendirilmesi ve yazımı aşamasında yapmış olduğu büyük katkılarından dolayı Afyon Kocatepe Üniversitesinden tez danışmanım sayın Dr. Öğretim Üyesi Said Mahmut Çınar’a, araştırma ve yazım süresince yardımlarını esirgemeyen, her konuda öneri ve eleştirileriyle yardımlarını gördüğüm Secromix firması ve değerli yöneticisi Sefer Bey’e teşekkür ederim. Bu araştırma boyunca maddi ve manevi desteklerinden, kitap kapağı tasarımına katkılarından dolayı eşim Ayla Bilici’ye ve araştırma sürecinde ihmal ettiğim çocuklarıma çok teşekkür ederim.

Bu kitabın amacı hızla gelişen ve hayatımıza giren mobil cihazlar için gerekli programlama platformları konusunda interaktif ortamlarda Türkçe kaynak oluşturmak sunmaktır. Geleceğin programlama dünyasında ülkemiz yazılımcılarının yerini almasını sağlamak ve yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak bu alanlardaki istihdam kapasitesinin artışına yön vermek ve girişimciliği artırmaktır. IOS, Android ve diğer mobil işletim sistemi kullanan cihazlar için uygulama geliştirme eğitimleri ile mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyenler için gerekli platformları ve yazılım dillerini tanıtmak kitabın asıl amaçları arasındadır.

Söz konusu uygulama geliştirme platformlarının seçiminde çeşitli ölçütlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar; mobil cihazların işletim sistemi (Android, IOS, Microsoft vb.), platformda kullanılan yazılım geliştirme dili (C, Swift, Java vb.), platformun çalışma şekli (çevrimiçi veya çevrimdışı), platformun ücretli ya da ücretsiz olması gibi sıralana bilmektedir. Bu kitapta mobil uygulama geliştirmekte kullanılan elliden fazla çerçeve, ondan fazla geliştirme platformu ve editör incelenmiş, öğrenme olanakları, süreleri, avantajları ve dezavantajları karşılaştırılmıştır. Ayrıca karşılaştırılması yapılan platformlarla başlangıç seviyesinde uygulama tasarımları yapılarak mobil programlamaya başlayacak kişilere yol gösterici bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır.


Comments

  1. HilmiBilici - 23 Eylül 2020 at 22:44 - Cevapla

    Bu kitap ile popüler mobil uygulama geliştiricilerden Android, OS ve diğer platformlara ait uygulamalar geliştirmek için kullanılan popüler frameworkler (çerçeveler), diller, veri tabanları bir arada ve karşılaştırılmalı olarak sunulmuştur.

  2. Yusuf - 18 Nisan 2023 at 16:58 - Cevapla

    Çok iyi bir kitap.Ben okudum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir