11 Haziran 2020

Verilerinizi Kaybetmenin Yirmi Yolu

İşletim sisteminin yeniden kurulumu sırasında, en sevdiğim kitabın özenle düzenlenmiş çeviriler koleksiyonumu kaybettiğimde veri kaybıyla ilk defa karşılaştım. Çok uzun zaman önceydi, ancak metnin birkaç milyon karakterini akıllara getirmek için harcanan özenli çalışmaların anıları hala beni rahatsız ediyor. O zaman, dropbox, yandex gibi çeşitli bulut teknolojileri yoktu, bu nedenle kayıplar pratikte geri getirilemiyordu. Tabii ki, her şey her zaman bu kadar trajik değildir.

Kullanıcıların genellikle değerli bilgilerini kaybetmelerinin en önemli 20 nedeni bu makalede anlatılmıştır. Örneğin, bir sistem yönetimi gurusu olsanız bile, bu önlemleri yerinde almazsanız veri kaybına maruz kalabilirsiniz. Veri kurtarma yapmak için verinin nasıl kaybolduğunun bilinmesi de gereklidir.

1. Yedeklemeyi ihmal etme

Veri yedekleme, sistemde herhangi bir manipülasyondan önce düzenli olarak ve hatasız yapılmalıdır. Aynı zamanda, deneyimli yöneticiler bile veri yedeklemesini aynı fiziksel diske veya raid dizisine veya aynı yerde bulunan başka bir ortama (aynı sistem biriminde 2 sabit sürücü vardır) kaydederek yedekleme arşivlerini kontrol etmeden hata yaparlar (bazen arşivler hasar görür, dağıtım için uygun değildir). Yedeklemeyi ihmal etmeme bu makalede listelenen veri kaybı nedenlerinin yarısından fazlasını önlemeye yardımcı olacaktır.

2. Yardımcı program kullanımındaki hatalar

Kaybolan veriler için tasarlanan yazılımları kullanarak bozuk veya kayıp verileri kurtarmaya çalışmak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, bu tür yazılımların kullanımı sadece ortamın kendisinin çalışması koşuluyla mümkündür. Aksi takdirde, yalnızca daha da kötüleştirebilir veya sonsuza kadar veriyi kaybedebilirsiniz. Yardımcı programları kullanmada başınıza gelebilecek önemli etmenler şunlardır:

  1. arızalı olmayan bir disk test programında çalışma,
  2. mantıksal bölümleri genişletmeye veya birleştirmeye çalışma, dosya sistemini dönüştürme,
  3. sistemi aynı ortama yeniden yükledikten sonra veri kurtarma sırasında yazılım yükleme ve tarama sonuçlarını aynı diske kaydetme.

3. Arıza sinyallerinin ihmal edilmesi

Diske tıklandığında donarsa veya sistem mavi bir ekrana düşerse, büyük olasılıkla veriler size bu şekilde veda ediyordur. Zamanınız varsa tüm verileri hemen aktarmak için hızlı olmalısınız.

4. İşletim sisteminin ani donması

Önceden, Allah’ın bir belasıydı, şimdi sistem çökmesinden sonra programlar belgenin son kaydedilen sürümünü geri yüklüyor. Windows, Mac OS, Linux – herhangi bir eksen bir noktada kaydedilmemiş verileri kaybedebilir. Bu durumda, kullanıcı verileri, diskteki dosyaları, kural olarak, bozulmadan kalır.

5. Saldırganların eylemleri

Bilgisayar korsanlarının saldırısı (verilerini kaybetmenin en yaygın yolu değildir) herkesi tehdit etmez. Başlangıç ​​için, bilgisayar korsanlarının ilgisini çekecek bir şeye ihtiyacınız vardır. Bu tür bir saldırının en yaygın örneği, baş muhasebecinin bilgisayarını bir banka müşterisine hacklemek, şirketin hesaplarından tüm parayı aktarmak, daha sonra aracı silmek veya şifrelemektir.

6. Virüsler

Virüsler dosyalarınızı tek tek silmeye başlayabilir veya sabit sürücünün dosya sistemini kilitleyebilir. Bu durumdan kaçınmak için ipuçları listesi yeterince açıktır:

7. “Rastgele” biçimlendirme

Bu, biçimlendirmeye başladığınızda diske hata verebilir. Dosya sistemi diskte hasar gördüğünde (esas olarak FAT 32) ve işletim sistemi dizüstü bilgisayarda kurtarma bölümünü başlattıklarında aygıtı biçimlendirmeyi önerir (sistemi yeniden yüklemek, üzerine yazma verileri ile biçimlendirmek). Bundan sonra – diski kullanmaz, ancak hemen bir uzmana başvurursanız, veriler yine de geri yüklenebilir.

8. Fiziksel hasar

Bir sabit disk çeşitli nedenlerle ölür. Onu düşürebilir, bir şeyle doldurabilir, aşırı ısınabilir, dondurabilir veya yok etmek için daha ustaca bir yol oluşturabilirsiniz. En yaygın olanlardan sadece birkaçı şunlardır:

  1. Bir banyoya ya da denize bir dizüstü bilgisayarın düşmesi
  2. İçecek dökülmesi
  3. Kabloya takılıp harici sürücünün düşürülmesi
  4. Flash sürücü veya cep telefonu yıkama makinesine atılması
  5. Aşırı ısıya maruz kalma
  6. Disklerin ezilmesi, kırılması

9. Sabit sürücünün okuma kafasında hasar meydana gelmesi

Okuma kafası ile diskin kendisi arasındaki mesafe mikroskobiktir ve sadece yaklaşmakta olan hava akımı tarafından desteklenir. Bu nedenle, içine düşen en küçük toz veya kum tanesi diski yok eder. Bu nedenle veri kurtarma için sürücüyü kendiniz sökmenize ve düzeltmeye çalışmanıza gerek yoktur: uzmanlar, sabit parçayla tüm manipülasyonların tozsuz bir alanda gerçekleştirildiği toz parçacıklarının cihaza girmesini önlemek için bunları özel bir temiz odada veya laminar bir kutuda söküp monte edin. Ayrıca, diğer koşullar karşılanmalıdır: diskin dış yüzeylerinin ön temizliği, böylece kasadan toz ve kir açıldıktan sonra içeri girmez, antistatik bir kaplama, özel kıyafetler, böylece cilt parçacıkları, uzman giysilerin lifleri de içeri girmez.

10. Sabit disk sektörlerinde hata

Veriler diskin hatalı bir kümesinde (sektör) ise, kaybolabilir. Disk bölümleme kullanılarak, başarısız kümeler kesilebilir. Bu kötü gizleme işlemine (hatalı kümeler) sektör yeniden atanması denir, bu sırada plaka yüzeyindeki tüm veriler geri alınamaz bir şekilde yok edilir, çünkü plaka yüzeyi tamamen üzerine yazılır. Kural olarak, bozuk blokların görünümü, sürücü mekaniği aşınırken, aşırı ısınırken, her bir sabit sürücü bir dereceye kadar zamanla oluşur. bunlar erken başarısızlığının ilk işaretleridir.

Hilmi Bilici
Bilgisayar Müh.

Devamı bir sonraki makalede…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir