15 Mayıs 2020

Tasarımcı ressam değildir

Freelance tasarımcı güzel resim yapan kişi değil, iş verenin çalışmalarına yardımcı olan kişidir.

Web tasarımdan sonra Sosyal medya tasarımları ve tasarımcıları gündemde. Fakat bir çok kişi Bilgisayar tasarımcısını ressam ile karıştırıyor. İyi tasarımlar her zaman işe yarar. Ama önemli olan durumu “olduğu gibi” analiz etmek, müşterilerin, işletmelerin vb. ihtiyaçlarını anlamaktır.

Her aşamada, ürünü yaratmaya yönelik doğru yaklaşım becerilerini müşteriye aktarmak önemlidir. Tasarımcının görevi, uygun vektörü ayarlamak, araçları göstermek ve ardından mesajları doğru verdiğinden emin olmaktır. İş verenin logosu,  İletişim yolları görsel ile aktarılmak mesaj uyumlu olmalıdır.Yani tasarımcı, ürün yaratma sürecini görselleştire bilen kişidir.

Tasarım, müşteri memnuniyeti ve dönüşümleriyle değerlendirilir. Çoğu durumda, sorunun çözülmesinin etkinliği ile ilgilidir. Kullanıcı ürün yardımı ile görevlerini ne kadar hızlı ve daha az çabayla çözerse, o kadar başarılı olur. Halihazırda bilindik ürünlerin öznel olarak daha iyi olduğu anlamına gelir ve minimal işlevselliğe sahip daha basit ürünler, kullanıcı tarafından zengin (ancak bilinmeyen) işlevlere kıyasla daha esnek olarak kabul edilir.

Geri bildirim almaya başlamak için bulunan çözümleri görselleştiririz.

Bu hem yazılım geliştirmede hem de tasarım geliştirmede önemlidir. Bir tasarımcı işi ne kadar iyi biliyorsa, müşterinin ihtiyaçları hakkında bilgi iletmesi ve bu ihtiyaçlara ilişkin karar vermeyi hızlandırması o kadar kolay olur. İyi tasarım sürecin şeffaflığındadır. 

Bazen tasarımcı ne kadar güzel ürün ortaya çıkartırsa çıkartsın işverenin kafasında ki şablona uymadığı ya da doğru mesajı veremediği görülürse işte aksama olur. Tasarım bu yüzden de zor bir alandır. Bazen yaptığınız çalışmayı yüz tasarımcıya gösterseniz doksan dokuzunun harika diyeceği bir çalışmayı tasarım işinden hiç anlamayan yada sadece işe odaklanmış işveren tarafından beğenilmeye biliyor.

Unutmayın iyi bir freelance tasarımcının sırrı, sürekli hareketli kalmak kendini geliştirmek, etkin portfolio ve CV’ni iyi hazırlamak, müşteri ilişkilerinde yapıcı olmaktan geçer.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir