11 Mayıs 2020

Microsoft: 150 milyon kişi şifre kullanımını bıraktı

Dünya Şifre Günü (7 Mayıs) bu hafta kutlandığı için Microsoft blogunda bazı ilginç istatistikler paylaştı .

Analistlere göre, giderek daha fazla insan geleneksel şifreleri kullanmayı bırakıyor ve alternatif kimlik doğrulama çözümlerini tercih ediyor. Böylece, Microsoft’un “şifresiz” çözümlerini kullanan kullanıcı sayısı 150 milyona ulaştı (Kasım 2019’da ki 100 milyona kıyasla). Bu durum, şirketin Azure, GitHub, Office ve Xbox gibi çevrim içi hizmetlerinin kullanıcılarını kapsamaktadır.

Şirket istatistiklerinde, Azure Active Directory’ye (Azure AD) erişmek için Windows Hello (parmak izi ve yüz tanıma) kullanan kullanıcıları ve çeşitli hesaplarda şifresiz oturum açmak için Microsoft Authenticator uygulamasını ve FIDO2 özellikli anahtarları kullanan kullanıcıları içerir.

Şifresiz Kimlik Doğrulama

Microsoft, mevcut hedeflerinden birinin insanları çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) çözümlerini ve genellikle hesaplarının güvenliğini artıracak parola içermeyen kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmaya teşvik etmek olduğunu iddia ediyor. Sonuçta, şirket araştırması , çoğu insanın, kural olarak, aynı şifreleri tekrar tekrar kullandığını, hesaplarını riske attığını ve kırılmasını kolaylaştırdığını kanıtlıyor .

Şirket ayrıca, çalışanların unutabilecekleri parolalara sahip olmadıkları ve daha sonra sıfırlamalarını istedikleri için parolaların reddedilmesinin teknik destek maliyetini azaltabileceğini belirtiyor. Microsoft’un içinde çalışanların% 90’ı zaten “şifresiz” kimlik doğrulamasına geçmiş durumda.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir