30 Mart 2020

Tasarımda yeni trendler

Bir yıl daha bitiyor, yeni yıl’ın çeşitli alanlardaki eğilimleri hakkında olduğu gibi tasarımda da güvenle devrimci olmayan, tahminler yapabilirsiniz. Her gün, bilim adamları yeni keşifler yapıyorlar ve öğrenciler yenilikler buluyorlar.

Tasarım trendleri durmuyor ve sürekli gelişiyor. Ve önümüzdeki yılda tüm fırsatlarından en iyi şekilde yararlanacak. Özellikle tasarımda, bu logolar için geçerli olacağa benziyor. Logo tasarımındaki bazı eğilimler her yıl ortaya çıkar ve kaybolur.

Trend 1. Sadeleştirme

“Ustaca olan her şey basittir.”

Bu eğilim uzun zamandır var ve yeniden patlıyor. 2019 yılında, logolarını önemli ölçüde basitleştiren yabancı ve yerli şirketlerin sayısı (bir bütün olarak tüm kurumsal kimlik üzerinde önemli ölçüde çalışırken) tekrar zirveye ulaştı! Bu eğilimin birkaç yıl daha devam edeceği açık.

Sadeliğin dolaylı olarak diğer birçok eğilime eşlik etmesine rağmen, sadeliğin kendisi ayrı bir kategoriye konulabilir.

Trend 2. Form ve karşı form

“Bugün bir şey moda olduğunda her zaman sonsuza dek moda olarak kalır.”

Formun arka planla etkileşime girdiği ve böylece yeni görüntülere yol açtığı logolar, sadelikleri, kısalığı ve kullanışlı alanın en verimli kullanımı açısından güzeldir.

Birçok harika logo (WWF, FedEx, Formula 1) bu teknik kullanılarak inşa edildi ve genç nesil yoluna devam ediyor.

Trend 3. Kontrastlı Degradeler

“Degradeler ölmedi, ölmemeli”

Evet evet, birkaç yıl önce herkes, 90’ların logolarının kaderi olduğunu düşünerek degradelere gülüyordu.

Aslında, rengin yumuşak geçişlerine karşı bu tutumda, “doksanlardan gelen logoların” çoğunlukla zanaat koşullarında yaratıldığı ve içlerinde çok daha fazla kusur olduğu gerçeği suçlanmaktı. Birçoğunu birleştiren tek şey, meşhur gradyanın* varlığıydı.

Yanlış projeksiyon bu şekilde çalıştı, çünkü kitleler arasında degrade logosunun kötü bir logo olduğuna uzun zamandır inanılıyordu.

Yakın gelecekte, örneğin görünüşte uyumsuz renkler veya asit tonları kullanarak olağan dışı renk geçişleri moda olacak.

*Bir kimse veya nesnenin bir başkasıyla karıştırılmamasını sağlayan ayrılık, benzer şeyleri birbirinden ayıran özellik, başkalık, ayrım

 

Trend 4. Neon renkleri.

“Her şey yeni, eskiler unutulmuş.”

Geçen yıl bu retro tarzı ve büyük olasılıkla, önümüzdeki yıllarda, neon işaretleri tarzında önemli sayıda logo, popüler olacak.

Bu tekniğin logo tasarımında popülerleşmesinin nedeni sadece son yıllarda moda değil, aynı zamanda bu logoların sadece potansiyellerini tam olarak ortaya çıkarabileceği gerçeği olarak düşünülebilir.

Gerçek şu ki, bu logolar çok avantajlı görünüyor ve sadece arka aydınlatma ile iyi çalışıyor – yani, aslında bir neon işareti veya ekranda (monitör, akıllı telefon, tablet) iyi görülüyor.

Şu anda, giderek daha fazla şirket ağırlıklı olarak dijital ortam üzerinde çalışmaktadır ve aydınlık ekranlar kurumsal kimliklerinin ana ve neredeyse tek taşıyıcısıdır.

Trend 5. Belirsiz formlar

“Logo, sen sadece bir uzaysın!”

Bulanık bulutsular, püskürtülen kulüpler ve lekeli görünüm. Tüm bunlar web tasarımından kaynaklandı ve sayfalar, logolar için arka plan olarak hizmet etti ve sonunda ikincisine sıkıca yapıştı.

“Neon” logolarında olduğu gibi, bu kategori genellikle sadece ekranda daha rahat hisseder. Ancak bu onları rahatsız etmiyor – acil durumlar için ek basitleştirilmiş sürümü kullanabilirsiniz.

Trend 6. Benzersiz Yazı Tipi

“Her ustanın kendine özgü bir yoğurt yiyişi vardır.”

Dünya devleri (ve olmaya çalışan bilinmeyen şirketler) logolarını tek bir yazı tipi ile yaparken, bir çok genç şirket daha belirgin ve sıra dışı yazı tipi stili kullanıyor.

Trend 7. Eksik Ayrıntılar

“Bir taş alıp gereksiz olanları kestim.” – Michelangelo Buonarroti (“Heykellerinizi nasıl yapıyorsunuz?” Sorusuna cevap olarak)

Bir anlamda, iyi bir logoda gereksiz hiçbir şey olmamalıdır. Bu kategori söz konusu olduğunda, yazarlar bunu tam anlamıyla alırlar. Logoların yaratılmasındaki bu eğilim, öncekinden ayrılabilir, çünkü harflerin benzersiz stili çok açık değildir (formlar genellikle klasik olanlara yakındır). İlginç bir ayrıntı, şekildeki veya yazıda ki eksiklik olabilir!

Bu logolar okunabilir olma eşiğindedir ve bunları anında okumak zor olabilir. Ama onlar çok sayıda “gelvetik benzeri” stil arasında “öne çıkmak” için mükemmel bir iş çıkarıyorlar.

Not: Yazı Rusça habr sitesinden tercüme edilmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir