8 Ağustos 2019

PHP Nedir?

Öncelikle PHP sunucu tabanlı çalışan bir web-programlama script dilidir. Yani HTML senin tarayıcında (Browse) derlenirken PHP veya ASP gibi diller sunucu üzerinde derlenir. Ve HTML kodlarına çevirttirerek tarayıcıya gönderilir. Ya da PHP kodu HTML’ye gömülebilir veya CMS ve web çerçevelerinde kullanılabilir. PHP ücretsizdir ve açık kaynak kodludur.

PHP, HTML de olduğu gibi bir derleyici tarafından derlenmez, sadece sunucudaki PHP programı tarafından yorumlanır(Mesela Apache sunucu programı yardımı ile). C bilen birisi için PHP öğrenmesi çok basit olan bir dildir, öyle ki dosya işlemleri gibi karışık konularda PHP, C’den çok daha süper. Çünkü komutlar C ile benzerlik gösterdiği gibi veri tabanı bağlantıları ile de web kullanılması hızlanmıştır. PHP ile birçok veritabanına bağlanabilirsiniz. Bunlardan en fazla kullanılanı da SQL ‘dir. Ve PHP dili kullanırken araya Html den veya SQL komutlarından parçacıklar ekleyebiliriz:

<?php
/* Buralar yorum satırı*/
printf(“www.hilmibilici.com\n”);
print(“Bir IT’cinin dünyası\n”);
echo (“by \n”>Hilmi. \n”);
?>
Bu örneği inceler olursak printf bir C dili komutudur. \n New line (yeni-alt satır) yine bir C dili komutudur. Yine /* */ açıklama satırları yine C dilinden. Tagı (etiketi) ise bir HTML dili parçacığıdır. Ve bu programcığın ekrnaa çıkarttığı görüntü ise sadece şudur… Yani burada söylemek istediğim PHP dili tabiri caizse C dilinin webe uyarlanmış ve veri tabanlarıyla desteklenmiş halidir.
———deneme.php—————-
www.hilmibilici.com
Bir IT’cinin dünyası
by Hilmi.
————————————-

Veri tabanı bağlantısı ASP ye göre programlaması biraz zor görünür. Mesela ben çok uğraşmıştım ilk defa bağlantı yaparken, çok zorlanmıştım çünkü bilgisayarınıza Apache server i kurmanız gerek ve yöntemleri eksiksiz yapmanız gerekir. Ama ilk bağlantıdan sonra emin olun vazgeçemeyeceğiniz diller arasına girer. Programlaması zevkli ve güzeldir. Tavsiyem eğer PHP öğrenecekseniz önce HTML kodlarını tam olarak olmasa da çok kullanılanların ne olduklarını öğrenmenizdir. Ayrıca herhangi bir programlama dili kitabından ki (C dili kitaplarını tavsiye ederim) programlamaya giriş hakkında bilgi alın. Daha sonra başta Apache ve IIS (Internet Information Server) olmak üzere sunucuları yapısı hakkında bilgi edinin. . Ve tabiki İnternet uygulamalarının vazgeçilmez yapıları veri tabanları hakkında bilgi edinin..

Programlama için öncelikle Algoritmaları (Neyi nasıl ne zaman yapacağını kullanmayı öğrenmek), Değişkenleri (Tamsayı,Karakter, İşleç, mantıksal ifadeler),mantıksal ve aritmetiksel işleçleri(+,&,-,/,*…gibi) ve kontrol deyimlerini (if,else,switch….) öğrenmen PHP programlamadaki tasarım gücünü artırır.

Kursa gideyim mi diyenlere pek tavsiye etmem eğer gerçekten çalışmayı düşünüyorsanız bu dile Internet bu iş için birebir yine bu köşelerden de ben ve bilen insanlar sana yardımcı olacaktır. yani hatta kitap almana bile gerek yok derim ama ille kitap tavsiyesi dersen Beta, Pusula ve sistem yayınlarının PHP ye giriş kitaplarını alabilirsin. Webte ise şu siteleri öneririm:

https://www.phpr.org
https://www.linux.org.tr
http://php.net/manual/tr/tutorial.php

http://www.phpkodlari.com/php-dersleri/
https://programciyiz.biz/php-ogrenmek-istiyorum/
https://www.hilmibilici.com (C, php, java dersleri yavaş yavaş olacak.)

NOT: Arkadaşlar siteler reklâm amaçlı değil tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu sitelerden bilgi alışverişi dışında herhangi bir bağım yoktur.Ve internet üzerinden dağıtılan Hakkı Öcal üstadımızın PHP kitabını her tarafta bulabilirsiniz. Bulamazsanız ben yine buradan yayınlaya bilirim…

Not: Alıntı değildir (gerçi ifadelerin sadeliğinden ve anlatım bozukluklarından anlaşılır ) .
― Hilmi bilici

Not 2: Eski bir bir yazımın güncellenmiş hali ..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir