8 Ağustos 2019

7 en popüler programlama dili

Belirli bir programlama dilinin popülerliğini ölçmenin birçok yolu vardır. Ancak uzman talebinin analizinin en doğru olduğuna inanıyorum. Kariyer olanaklarını geliştirmek için gereken becerileri araştırma raporu açıkça göstermektedir.

2018’de en popüler yedi programlama dilini belirlemek için Indeed.com’da yayınlanan boş yerleri analiz ettik . Swift ve Ruby gibi bazı diller ilk yedi’ye dahil edilmedi çünkü işverenlerin talepleri düşüktü.

1. Java

Java’ya 2018’deki talep, 2017’ye kıyasla yaklaşık 6 bin kişi azaldı. Ancak bu programlama dili hala popüler. Java, dünya çapında milyonlarca geliştirici ve milyarlarca cihaz tarafından 20 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Java sanal makinesi üzerinden herhangi bir donanım ve işletim sisteminde çalışabilir.

Tüm Android uygulamaları Java tabanlıdır. Fortune 500 şirketlerinin% 90’ı Java’yı bir sunucu programlama dili olarak kullanıyor.

2. Python

Python’un popülaritesi yaklaşık 5.000 işle büyüdü. Web geliştirme için kullanılan genel amaçlı bir programlama dilidir. Aynı zamanda bilimsel bilgi işlem ve veri madenciliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Makine öğrenimi geliştiricileri için sürekli talep, Python’a olan talebi arttırıyor. Sanal para piyasasında da aktif olarak kullanılmaktadır.

3. JavaScript

JavaScript bugün 2017’deki kadar popüler. Bu programlama dili, web sayfalarında dinamik öğeler oluşturmak için geliştiricilerin % 80’inden ve tüm sitelerin% 95’ten fazlası tarafından kullanılır. React ve AngularJS gibi bazı ön uç JavaScript çerçeveleri çok büyük bir potansiyele sahiptir. IoT ve mobil cihazlar giderek daha popüler hale geliyor, bu yüzden yakında JavaScript programcılarına olan talepte bir düşüş görmeyeceğimizi düşünüyorum.

4. C ++

C ++ talebi 2017 ile karşılaştırıldığında çok az değişti. Bu programlama dili, sistem / uygulama yazılımı oluşturmak, oyunlar, sürücüler, istemci-sunucu uygulamaları geliştirmek için kullanılır. Birçok programcı C ++ ‘ı Python veya JavaScript gibi programlama dillerinden daha karmaşık bulmaktadır. Ancak yine de büyük işletmelerdeki pek çok eski sistemde kullanılmaktadır.

5. C #

C # (“C sharp” olarak telaffuz edilir) popülaritesi bu yıl hafif düşmüştür. C #, Microsoft .NET platformunda geliştirilmesi için tasarlanmış bir nesne yönelimli programlama dilidir.

C, C ++ gibi, video oyunlarının geliştirilmesinde kullanılır, bu nedenle acemi programcılar her iki dili  öğrenmelidir.

6. PHP

Bu sunucu programlama dili, sıralamamızın altıncı sırasına yükseldi (geçen yıla göre). Çoğu geliştirici, HTML’nin desteklemediği işlevleri uygulamak için PHP’yi kullanır. Ayrıca MySQL veri tabanlarıyla etkileşime geçmek için kullanılan sunucu tabanlı çalışan bir betik dilidir.

7. Perl

Perl’e olan talep yaklaşık 3.000 iş azaldı ve sıralamanın yedinci sırasında kaldı. Perl, sistem ve ağ yöneticileri arasında popüler olmaya devam ediyor.

Geleceğe bakmak

Aşağıdakiler henüz reytingimizde bulunmayan programlama dilleridir. Fakat 2018’de daha popüler hale geldiler. Gelecekte bu dillere dikkat etmeli!

 Bilmeniz gereken diğer teknolojiler

Aşağıdaki teknolojiler resmi olarak programlama dilleri değildir. Ancak, işverenlerin geliştiricilere uyguladığı gereksinimler listesine dahil edilmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir