Internette dışa bağımlılık

Internette dışa bağımlılık

Neden Türk malı internet?

Bu makale internet aleminde neden dışa bağımlı olduğumuz ve geriden geldiğimiz ile ilgilidir. Türk programcılar kızmasın ama maalesef birçok ülkeden hem yazılım hem de web aleminde gerideyiz. Bunu görmek için alexa’nın ülke vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği 100 internet sayfasını incelemek yeterli olacaktır.

Maalesef zamanımızı facebook’ta geçiriyoruz ama yerli bir sosyal ağ bir türlü yapılamadı (yapılmıştır da başarılı olamadı diyelim). Oysa ki Rusların bir değil onlarca (vk, odnoklasniki, mail.ru, znakostva ) sosyal paylaşım sitesini onların hatta bizim bile ilk yüz sitemiz içerisinde yer aldığını görebiliyorsunuz. Mail.ru e-posta servisi 1998-99 yıllarında kısa sürede en popüler sayfa haline geldi. Rus arama motorları Yandex.ru , Rambler.ru dünya çapında saygın (Bu arada ilk Türk arama motoru Yaani.com.tr yi de unutmayalım destekleyelim).

Bu tabii ki halkın sosyolojik ve ekonomik durumu ile ilgili. Öncelikle bilgi aktarma ve yazma konusunda Ruslar gibisini görmedim diyebilirim. Örneğin Livejournal blog sitesinde soru soran birisine yada bir konuya binlerce yorum gelebiliyor. Yada ülkemizin haber alma alışkanlıklarını da analiz edebilirsiniz bu listelere baktığınızda (ilk yüzde onlarca haber sitesi).

Çerezler, konum paylaşımı

İnsanlar sürekli artık aynı şeyden bahsediyor, aynı şeyleri soruyor? Neden internet tarayıcımda sürekli şu reklamı görüyorum. Yada Avm’nin önünden geçiyordum bana filanca yerden reklam geldi.

Kısacası daha çok ekmek yememiz lazım diyeceğim ama sadece ekmek yemek bünyemizi bozabilir. O yüzden yüzde 70’lere varan (ileride daha fazla bir oran olacak karşımızda) kitleye yönelik çalışmalara, arge çalışmalarına destek vermeliyiz. Dışa bağımlılığı ne kadar aza indirgersek o kadar gelişiriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip