1 Nisan 2016

Dijital Deliller (Bilişim hukuku ders notlarımdan)

Dijital delil kavramı oldukça yeni olsa da günümüzde adını çok sık duymaya başladığımız bilişim suçları, boyutlarını gittikçe arttırarak geleceğe yönelik büyük tehditler oluşturmaktadır. Bilişim suçlarının tespit edilmesi ve cezalandırılmasında en önemli hususlardan bir tanesi de olay yerinden elde edilen dijital delillerdir.

Dijital deliller yapı itibariyle çok hassas olup, dışarıdan herhangi bir müdahale ile kolay bir şekilde değiştirilmeye veya bozulmaya müsait verilerdir. Bu yüzden delillerin tespiti, toplanması, taşınması, analiz edilmesi gibi konularda belirli yöntemler ve yollar izlenmeli ve aynı zamanda dijital delillerin mahkeme esnasında mutlak delil özelliği gösterebilmeleri için toplandığı andan itibaren hiçbir şekilde değiştirilmediğinin, bütünlüğünün bozulmadığının, hangi tarihte kimlerden ve kimler tarafından alındığının mutlak suretle kanıtlanması gerekmektedir. Bu makalede öncelikle dijital delil nedir, bilişim suçları kapsamında dijital deliller çeşitleri ele alınacak olup, ülkemiz ve dünya çapında ki mevcut sıkıntılar ve geleceğe yönelik çözüm önerileri değerlendirilecektir.

Yüksek Lisans Bilişim hukuku dersimin Dijital Deliller adlı ders notunun tamamını Pdf formatında indirmek için tıklayınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir