1 Nisan 2014

Sahibinden satılık domain ve park piyasası

Internet sitelerinin yayınlanma sürecindeki en önemli gereksinimleri alan adları(domain)’dır. Internet üzerinden para kazanmak için ilginç bir sektör daha ortaya çıktı. Sahibinden az kullanılmış ikinci el domainler ya da “sakla samanı gelir zamanı” hesabı alınmış hiç kullanılmamış domainler.

Alan adının söylenmesi kolay, kısa ve kullanışlı olması büyük önem taşıyor. Bu yüzden 3 hanelilerden sonra 4-5 hanelilerin de bitmiş olduğunu gördüğümde (hatta denediğim de) şaşırmadım. Uluslararası .com .net gibi domainler de ilk gelen alır mantığı ve süresi uzatılmayarak başkasının eline geçmiş alan adları yüksek fiyatla satılabiliyor. Türkiye’de bu sektör çok canlı olmasa da Amerika ve AB ülkelerinde ciddi meblağlar (örneğin pizza.com alan adı yakın zamanda 2,6 milyon dolara satıldığını biliyoruz) ortaya çıkıyor. Hatta bu konuda belirlediğiniz anahtar sözcüklerde alan adlarının veya türevlerinin boşta olup olmadığını araştıran programlar üretiliyor.
(Örnek: Domain Name Analyzer).

ikinci el domain satışı yapan siteler :
www.ihs.com.tr/domainList.html
www.domainsiteniz.com/
www.sahibindendomainler.com
www.domainmarketi.com/
www.domainihale.org/

Küçük bir site açıp Adsense ile uğraşmak istemeyenlerin kullandığı park yöntemi ise ayrı bir alem. Bazı siteler aracılığı ile gerçekleştirilen bu olayda hostinge ihtiyaç duymadan reklamlar yayınlanabiliyor. Fakat kendi tıklamalarınız ve arkadaşlarınıza bunu yaptırmanız yasak tespit edildiğinde içerideki paranız da yanıyor. Alan adını satma imkânı da olan bu alanda sedo ve Fabulous şimdilik lider gibi. Sitede teklif alan ve satışı tamamlanmış domainleri görebiliyorsunuz
Slogan adlarının (Ör: justdoit.com (Nike) benzerleri (http://justduit.com ) yada büyük sitelerin yanlış yazımlarını bile değerlendirenler var. Ben sizin için Hotmail.com ‘un yanlış yazımlarını denedim ama Microsoft bunun için ciddi tedbir almış gibi görünüyor. Şöyle ki aşağıda yanlış yazmış olduğum alan adları bile siteye yönlendiriliyor:

www.hotail.com/
www.homail.com/
www.otmail.com/
www.hotmai.com/
www.hotmeil.com

Satıştan doğacak olan gelir vergisi ve Pornografik kelimeler veya tehlikeli örgüt isimleri yada kısaltmaları taşıyan alan adları filtrelere takılacağı hatta yasaklanacağı unutulmamalı.

Evet, sonuç olarak ayrı bir sektör haline gelen kullanılmış domain, satılık sıfır domain ve park yöntemi bazı riskleri de olsa şuan için karlı bir yöntem gibi görünüyor.

Faydalanılan kaynaklar; 1,2,3,4


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir