9 Mart 2010

Dudak Yeme Sanatı

Bir sanattır dudaklarını kanatmadan dikkatlice yemek. Bazen süper zevk verir bazen vakit geçirir bazen de birileri ağzınıza vurur durdurmak için sizi. Çoğu psikolog aile baskısı der, anne baba geçimsizliği der, çeşitli iç ve dış etkenler der ama yine durdurulamaz o şartlanılmış veya otomatikleşen davranış seyrini. Özellikle de soğuk memleketler de kış günleri soğuk ve rüzgârların etkisi ile çatlayan dudakların üzerinde oluşan bloklar vardır. İşin en zevkli kısmı da dudağın kuru olan parçasını ön dişlerin usta bir manevrası ve arkası gelmeyen darbelerle alma çabasıdır. Kopartırken çok canınız yanabilir ama başardığınızda inanılmaz bir zevk verir. Bu sebeple dudağın kuru yerinin tamamı koparılana kadar işleme devam edilir. Bazen çok az bir yer kalır insanı sinir eder. El yordamı ile alınmaya çalışılır. Ama ısrarcılık o operasyonu kanama pahasına mutlaka sonlandırır.

Bazılarında ise tırnak yeme ile birlikte devam eden bir süreçtir. Kadınlarda daha fazla görüldüğü saptansa da görüntü bozukluğuna sebebiyet vereceği için erkeklerden daha hızlı terk edilen bir durumdur.

Birde karşıdakini çok sinir eden bir eylem olduğunu maalesef alışkanlığa müptela olan anlamıyor. İşlev bilim (daha açıklayıcı haliyle Fizyolojik 🙂 ) olarak da bakıldığında ilk başta ölü dudak derisi kaldirılıyor gibi görünse de son durum incelendiğinde elde peçete kan revan bir hale dönüşebiliyor. Bu eylemden sonra en acı veren şeylerden biride sıcak içecekler veya limon tarzı asitli içecekler içildiğinde meydana gelen yanma hissidir.

Benim gibi dudağını yiyen yâda cerrahi operasyon yaparak koparan birkaç kişiye sorduğumda karşıma birbirine benzer cevaplar çıktı. Kendimize engel olamıyoruz yâ da stresli veya sinirli anlarımda farkında olmuyorum bile.

İşin eğlence kısmı bir yana uzmanlar yapılan araştırmalara göre dudak yemenin cilt kanserine dahi yol açabilecek bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Bazen taklit bazen gerçekten de çocukların anne baba arasındaki iletişim bozukluğundan etkilenmesi veya aşırı kaygı sonucu çıkıyor. Biz en iyisi bu alışkanlıktan kurtulalım veya çoluk çocuğumuzun yanında yapmaktan kaçınarak en azından onlara kötü örnek olmayalım.

Bu arada yazıya bir kaç resim ekleyeyim derken aman Allah’ım dudak kanseri vakaları ile karşılaştım. Hiç hoş bir durum değil. Dudaklarınızı yemeden önce bu resimlere bir daha bakın.

İleri vakalar bilişsel davranışçı terapi ile sonlandırılıyormuş yani dudağınızı yerken biraz daha düşünün!

Kaynaklar:
• Psikolog Elif Kutlu Merzeci (Aile baskısı ve dudak yeme )
• Google
• Ekşi sözlük


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir